To jest archiwalna wersja witryny aktualizowana do dnia 30.05.2018 r.. Aktualna wersja witryny jest dostępna pod adresem ozarow-mazowiecki.pl
Pomoc dla Mieszkańców partnerskiej gminy Brusy
środa, 23 sierpnia 2017

15 października 2005 roku Gmina Ożarów Mazowiecki podpisała porozumienie partnerskie z Gminą Brusy, woj. pomorskie. Jest to jedna z gmin dotknięta skutkami nawałnicy, która przeszła przez tamte tereny w dniach 11 – 12 sierpnia. Zniszczenia są ogromne. Burmistrz Paweł Kanclerz, wraz z przedstawicielami Rady Miejskiej – Andrzejem Cichalem i Lechem Toruszewskim byli tam na miejscu, by wesprzeć przyjaciół z Brus. Zawieźli ze sobą to, co najbardziej potrzebne, czyli piły łańcuchowe, łańcuchy, plandeki, młotki, gwoździe oraz toporki.

...Dosłownie przed chwilą wróciliśmy z Brus. W zasadzie żadne zdjęcia nie są w stanie oddać powagi sytuacji, a każda relacja tylko w niewielkim stopniu może pomóc zrozumieć rozmiary kataklizmu, który dotknął Brusy i okolice. Ogromne połacie lasu zostały powalone i połamane jak zapałki. 120-letnie drzewa stały się igraszką dla iście demonicznego żywiołu. Wysłuchaliśmy wielu dramatycznych opowieści, gdzie łzy i bezsilność przeplatały się z nadzieją. Społeczność Brus jest bardzo dobrze zorganizowana, a determinacja władz gminy, ochotników, strażaków czy policji oraz innych służb jest ogromna .Pomoc, której udzieliła naszym przyjaciołom gmina Ożarów Mazowiecki oprócz czysto praktycznego wymiaru miała też przekaz społeczny i symboliczny. W tak trudnych chwilach nikt nie powinien być pozostawiony samemu sobie. Burmistrz Brus serdecznie dziękuje ożarowskiej społeczności i z nadzieją oczekuje na dalsze wsparcie” to słowa burmistrza wypowiedziane po powrocie z Brus.

Mieszkańcy naszej gminy w sytuacji kryzysowej zdali egzamin na „piątkę”. W przestrzeni internetowej prowadzonych jest kilka akcji zbierania potrzebnych artykułów. Jako jedni z pierwszych, zbiórkę potrzebnych artykułów zorganizowali strażacy Ochotniczej Straży Pożarnej w Ożarowie Mazowieckim, którzy ogłosili to na swoim profilu na facebooku. Zbiórki zorganizowała również parafia NMP Królowej Apostołów w Ołtarzewie wraz z administratorami Forum Mieszkańców Ożarowa Mazowieckiego, oraz parafia pod wezwaniem Św. Wojciecha BM w Płochocinie i parafia pw. Miłosierdzia Bożego w Ożarowie Mazowieckim.

Dobrze, że mieszkańcy potrafią się zorganizować i chcą pomagać, ale ważne by pomoc ta była skoordynowana. Zgodnie z zapewnieniem Burmistrza Pawła Kanclerza „pomoc dla partnerskiej gminy Brusy będzie wielowątkowa, rozłożona w czasie i udzielana w sposób i formie uzgodnionej z tamtejszymi władzami lokalnymi.”

ZDJĘCIA Z GMINY BRUSY

Dla wszystkich, którzy chcą i mogą pomóc:

brusy