To jest archiwalna wersja witryny aktualizowana do dnia 30.05.2018 r.. Aktualna wersja witryny jest dostępna pod adresem ozarow-mazowiecki.pl
Bastia Umbra

Bastia Umbra


Nazwa: Bastia Umbra
Kraj: Włochy
Liczba mieszkańców: 21 tys.
Powierzchnia: 27,600 km2
Burmistrz: Stefano Ansideri
www: http://www.comune.bastia.pg.itO gminie:

Bastia Umbra jest gminą regionu Umbria w prowincji Perugia we Włoszech. Położona 201 m. n.p.m. Zajmuje 27,6 km i wg danych na 31 grudnia 2004 r. zamieszkiwało ją 20,5 tys. mieszkańców. Obecnie wraz z dynamicznym rozwojem przybywa nowych mieszkańców.
Gmina Bastia Umbra graniczy z następującymi gminami: Asyż, Bettona, Perugia, Torgiano.
Ukształtowanie terenu jest płaskie z bardzo urodzajnymi glebami.

Bastia Umbra jest położona w północnej części regionu Umbria przy trasie z Asyżu do Perugii. Dzisiaj jest jedną z gmin rolniczo-przemysłowych, wysoko rozwiniętą gospodarczo i ekonomicznie. Jest ośrodkiem wystaw i targów handlowych.

Pierwsze wzmianki o osadzie sięgają XI wieku, jakkolwiek pozostałości ruin świadczą o tym, że region ten był zamieszkiwany już wcześniej. Była to wyspa na zabagnionym jeziorze zwanym Lacus Umber lub Lacus Persius. Teren ten był stopniowo osuszany. Zapoczątkowali to Rzymianie, kontynuowali Mnisi Benedyktyńscy w Średniowieczu, a zakończyli 16-to wieczni inżynierowie.

W Średniowieczu Bastia była terenem walk pomiędzy Asyżem i Perugią, w 1319 roku, po oblężeniu trwającym 7 miesięcy, uległa zniszczoniu, jednakże szybko została odbudowana, powstał nowy kościół i 18 wież obronnych. W latach 1300 - 1594 Bastia należała do Gminy Perugia, następnie do Państwa Papieskiego. Przyrostek "Umbra" został dodany po przyłączeniu do nowopowstającego zjednoczonego Królestwa Italii w 1860 roku.

Wśród zabytków wyróżnia się Kościół Santa Croce zbudowany w 1295 roku z białego i różowego kamienia. Posiada gotycką fasadę z 1334 roku, portyk, którego ściany malował Domenico Bruschi i Tiberio d"Assisi i tryptyk Nicole Alunno.

 

Historia kontaktów partnerskich:

W dniach 29 sierpnia – 1 września 2008 roku delegacja z Ożarowa Mazowieckiego w składzie Kazimierz Stachurski – Burmistrz, Roman Jasiński – Przewodniczący Rady Miejskiej, Krystyna Tenderenda Wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej gościła w Bastia Umbra Provincia di Perugia we Włoszech. 30 sierpnia 2008 r. podpisane zostało porozumienie o zbrataniu gmin polegające na współpracy w dziedzinie wzajemnej wymiany kulturalnej, socjalnej, sportowej i ekonomicznej.

W dniach od 7 do 10 października 2008 roku gościła w Ożarowie Mazowieckim delegacja z gminy Bastia Umbra  w składzie:  Francesco Lombardii – Burmistrz, Antonello Caleri – Przewodniczący Komisji Architektury i Urbanistyki.

8 października 2008r. w Domu Kultury Uśmiech w Ożarowie Mazowieckim Burmistrzowie obydwu gmin podpisali umowę o współpracy na zasadzie miast bliźniaczych. Strony zobowiązały się  współpracować i wspomagać wymianę doświadczeń i informacji we wszystkich branżach gospodarki miast, w szczególności w następujących dziedzinach: gospodarki, kultury, nauki i ochrony zdrowia. Gminy  zobowiązały się do wymiany grup turystycznych  przyczyniając się  w ten sposób do rozwoju związku pomiędzy mieszkańcami obydwu gmin.

Od czerwca 2009 roku nowym Burmistrzem Gminy Bastia Umbra jest Stefano Ansideri.